فیلم ” No String Attach” یا ” بدون تعهد” با بازی ناتالی پورتمن و اشتون کوچر در آخر هفته ی گذشته و در اولین هفته ی اکران با فروش 19.7 میلیون دلار در صدر جدول فروش قرار گرفت.

فیلم درباره دو جوان به نامهای اِما ( ناتالی پورتمن ) و آدام (اشتون کوچر) است. این دو در اواخر دوران نوجوانی شان در اردویی تابستانی ، با یکدیگر آشنا می شوند. این آشنایی در سالهای بعد نیز ادامه پیدا می کند و حالا این دو تبدیل به دوستانی خوبی برای یکدیگر شده اند. آدام حالا به عنوان دستیار نویسنده در یک مجموعه تلویزیونی فعالیت می کند و اِما هم پزشک است. آدام  علاقه ی خاصی به نوشیدن دارد و اغلب اوقات هم در این کار افراط می کند. در یک شب که اِما و آدام در کنار هم هستند ، آدام بار دیگر در نوشیدن افراط می کند و اِما نیز  چنین. زمانی که آنها روز بعد با هوشیاری کامل به خود می آیند ، متوجه می شوند که با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند و البته از این امر هم ناراضی نیستند! بنابراین این دو تصمیم می گیرند از این پس وارد رابطه ای شوند که تنها فیزیکی باشد و احساسی در آن وارد نشود. آدام مانند هر پسری از موقعیت بدست آمده به شدت راضی است! اما او در خانواده ای بزرگ شده که پدرش آلوین ( کوین کلین ) یک کمدین سابق مشهور بوده و در دوران جوانی اش کاملا غرق در روابط گوناگون با جنس مخالف بوده و اصولا بویی از اخلاق نبرده بود. آدام  دوست ندارد که مانند پدرش در این رابطه گرفتار شود بنابراین خودش را مجاب می کند تا دل اِما را بدست بیاورد اما در ادامه راه متوجه حقیقت هایی درباره او می شود و…

فیلم برخلاف داستان گول زننده اش ، به هیچ عنوان یک فیلم مبتذل نیست. خوشبختانه آقای اوان ریتمن به خوبی فضای کمدی فیلم را درک کرده و اجازه نداده که فیلمش تبدیل به یک کمدی جنسی شود

البته با تمام این صحبتها فیلم عاری از مشکل هم نیست. دیالوگهای فیلم مشکلات زیادی دارد و اصولا تماشاگر نباید زیاد به دیالوگهای عجیب و غریب بازیگران فیلم  در قبال عشق دقت کند چون در اغلب موارد غیرقابل درک هستند و تنها باعث خنده تماشاگر می شود! این فیلم حرف درست و حسابی برای داستانی که مطرح می کند ندارد و تنها دلیل قابل توجه برای دیدن فیلم، دو بازیگر اصلی آن است. آشتون کاتچر و ناتالی پورتمن است.این دو با توجه به اینکه هیچ هدف مشخصی از رابطه متقابلشان وجود ندارد (این دو نه عاشق یکدیگر هستند و نه در کل احساسی هستند ) توانسته اند به خوبی از پس ایفای نقشهایشان برآیند.

بار کمدی فیلم همانطور که انتظار می رفت بیشتر بر روی دوش کاتچر است و به خوبی توانسته کار همیشگی اش را انجام دهد

و ناتالی پورتمن هم   که بعد از مدتها در یک نقش کمدی او را دیدیم -در نقش اِما قابل قبول است.

اما اگر بخواهیم کاتچر و پورتمن  را از فیلم حذف کنیم ، همانطور که گفتم نکته خاصی برای دیدن فیلم باقی نمی ماند. فیلم در روایت کردن داستانش بعضا دچار مشکل می شود. فیلم می توانست بیشتر از این به مقوله “رابطه فیزیکی به جای رابطه عشقی” بپردازد اما به جای آن ما شاهد کمدی ایی هستیم که به عنوان مثال در یکی از صحنه هایش ،آدام در بیمارستان یک سگ را در کتش قایم می کند و ما هم مجبوریم که بخندیم!

این صحنه های زائد و حضور شخصیت های زائد تر نظیر والاس ( با بازی لوداکریس ) و دوستان بی مغز آدام ، باعث شده تا از ارزش های فیلم تا حدود زیادی کاسته شود.

بدون تعهد با شعار ” دوستی منفعت خاص خودش را دارد  ” اکران شده است. از من می شنوید به این شعارها توجه ای نکنید، فیلم یک کمدی معمولی هست که تنها بازیگرانش باعث شده اند که فیلم به سراشیبی سقوط نکند. همسایه ای داشتم که پسرش با هر جور خانمی که فکرش را بکنید رابطه داشت، آخرش هم نمی دونم چی شد که خودکشی کرد و مرد! حالا نمی دونم که خودکشی اش به رابطه هایش ربط داشت یا نه ( از نظر مالی که مشکلی نداشت ) اما این توصیه را از من جدی بگیرید : هیچ وقت به این نوع رابطه های عجیب و غریب فکر نکنید.

* * *

با اینکه فیلم مبتذل نیست ولی درجه نمایش آن R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)   است و مطمئن باشید که مستحق چنین درجه بندی سنی ایی نیز هست.

منبع

MovieMag

n

IMDB